ShKuPi
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log inLog in  

Share | 
 

 Krijimi i nj FTP Server n Kompjuterin tuaj me ndihmen e Serv-u

Go down 
AuthorMessage
fRoD
Administrator
avatar

Number of posts : 87
Age : 23
VenDi : shkup
Registration date : 2008-03-28

PostSubject: Krijimi i nj FTP Server n Kompjuterin tuaj me ndihmen e Serv-u   Mon Apr 14, 2008 6:43 am

--------------------------------------------------------------------------------

Gjerat qe u nevoiten:
Software: Serv-u 4.0 version
Web faqja www.NO-IP.com

Hapi i Pare: Marrja e nje IP Adrese Statike
Ip Adresa Statike per FTP server. Mos harroni juve nuk iu duhet qe t'ia ndrroni
Ip Adresen statike sa here qe ndryshon IP juaj, sepse Servisi i NO-IP e ruan
IP tuaj dhe bn update me IP e cdo kohe qe keni me URL FT serverin tuaj.
(p.sh ju keni ftp:sg1.serveftp.com)
Pra ju skeni nevoje qe ta postoni IP tuaj qe ta shikojn te gjithe ne internet.

1. Shko n www.NO-IP.com dhe krijo nje user account.
2. Ploteso informatat qe iu kerkon dhe kliko butonin Register.
3. Accounti juaj eshte krijuar dhe passwordi i accountit tuaj te eshte derguar n e-mail tend.
4. Kontrollo e-mail inboxin dhe prit derisa te vije e-maili qe permban passwordin e userit qe ke hapur.
5. Pasi ta marresh passwordin, shko prap n www.NO-IP.com dhe jepe e-mail adresen tende dhe passwordin per tu logiratur ne accountin tuaj.
6. Pasi te hapet accounti juaj, Kliko tek "Add a host" qe eshte ne te majt te Menys.
7. N Hostname shkruaj qka te duash (p.sh Sg1) dhe zgjedhe nje Domain nga lista qe te jepet aty (p.sh ftpserve.com)
8. Kontrollo "Allow Wildcards" dhe kliko n butonin "Submit"
9. Tani ju keni nj adres statike (p.sh Sg1.serverftp.com
10. Kliko n OS linkun n "the Dyn Update Client" ne te djatht te menyse dhe ndjek linket per te bere download "the client"
11. Pasi ta bejsh Dowload, instaloe ate software dhe shkruaj e-mailin dhe passwordin kur iu kerkon.
12. Ne fund beje me tick boxin qe eshte afer Adreses tuaj Statike.

Tani ju keni nje web adres statike.. vazhdojm

Hapi i Dyte: Instalimi dhe rregullimi i FTP Serverit
1. Instaloe Serv-U 4.0
2. Hape Serv-U dhe perdore wizardin per te rregulluar FTP-ne tuaj.
3. Kliko Next gjersa iu pyet per nj IP Address, lere zbrazet dhe kliko Next.
4. Shkruaj domain emrin (domain name) qe e keni dhene tek regjistrimi me lart (p.sh Sg1.serveftp.com) dhe kliko Next.
5. Aty iu pyet nese doni te lejoni hyrje anonyme, zgjedhe NO dhe kliko Next.
6. Iu thot qe te krijoni emrin accountin, beje YES dhe kliko Next.
7. shkruaj emrin qe deshiron per User name per ate account (p.sh Gashi) dhe kliko Next.
8. Sheno passwordin per ate account (p.sh $t4rG4t3) per shkaqe sigurie krijo password qe permban shkronja numra simbole dhe kliko Next.
9. Do iu pyet per "home directory" te accountin qe e keni krijuar. Zgjedhe ndonje directory dhe kliko Next.
10. Zgjedhe Yes to lock kete account nga Home directory. Ju duhet ta beni kete sepse useri sdo mund te shkoi asesi tek home directory dhe pastaj kliko Next.
11. Accounti tani eshte i rregulluar dhe kliko Finish.

Hapi i tret: Konfigurimi i user accountit
1. N te majt te menuse zgjedhe accountin qe sapo keni krijuar dhe pastaj kliko n tabin General.
2. Kontrollo filet e fshehta "Hidden"
3. Kontrollo Allow Lejimin dhe jepe nje numer ne box.
4. Rregullo Max. e shpejtsis se download qe ju e deshironi.
Nese ky eshte nje account qe do e perdorni shume persona, beje shpejtsin me te vogel qe te bejn download nga bandwidth i juaj.
Une zakonisht e l ne mes 10 - 20. Nese e leni zbrazet, perdoruesit mund te bejn Full Download nga bandwidth i juaj
5. Rregullo Maximumin e numrave te personave, pra se sa veta mund te behen log on ne te njejten kohe. Kjo nvaret nga shpejtesia e connectit tuaj por provo keshtu: nvaresisht se cfar internet conectimi perdor(p.sh ISDN - 3, ADSL apo me cabell - 5- 6 perdorues).
6. Tani, Kliko n "Dir Acces" tabin.
7. Aty ju duhet te shihni "Home folderin". Selektoe at dhe beji autorizimet tuaja.
8. Nese ju vetem doni qe perdoruesit tjer te mund te bejn download kontrollo vetem Read, List dhe Inherit.
9. Nese ti donqe perdoruesit te mund te bej upload, por por tek vetem nje folder i posaem por jo te bejn Download, kliko butonin "add" dhe zgjedhe ate folder.
Tani selektoe folderin dhe rregulloji aturozimet tjera ne folderit. Kontrollo Write, Append, List, cerate & Inherit. pasi ti perfundoni permiresimet e folderit kliko n shigjeten siper qe eshte e vendosur ne skaj te anes se djatht ne qoshe
Ju duhet qe kete folder special per upload ta vendosni ne parin ne list, perpara home folderit.
10. Nese keni ndonje folder dhe deshironi qe askush te mos kete qasje ne ate, por ai eshte brenda home folderit, ateher kliko butonin "add" dhe pastaj zgjedhe ate folder.
Rregulloi permiresimet qe deshiron, dhe sigurohu qe te gjitha kutit jan majtas.
Pasi ti rregullojsh permiresimet kliko n shigjeten siper qe eshte e vendosur ne skaj te anes se djatht ne qoshe.
Ju nuk duhet te lejoni aty acces folder qe te jete ne liste.
11. Aty ka shume ndryshime/rregullime te permiresimeve dhe lejimeve ju mund ti mesoni ngadale.
Une iu skjarova sado pak bazen statike
12. Tani Serveri juaj eshte gati!
13. Mund ta hapesh dhe pastaj duke u logiratur me Username dhe Password kyesh ne FTP Serverin e krijuar

Kete e kam perdorur dhe e shkrujta ne .txt shpresoi qe nuk kam harruar ndonje gj pa cekur.
(Mos e keq-edito nese e poston ne ndonje tjeter web faqe..nga Sg1)
__________________
Back to top Go down
View user profile http://www.sh-crew.com
 
Krijimi i nj FTP Server n Kompjuterin tuaj me ndihmen e Serv-u
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» So I got off my lazy ass and have my Minecraft server up again.
» Minecraft -GC's Own Server, Looking for buddys to play with, have 2 free accounts. Just Regular playing is Fine.
» SN Team Fortress 2 server?
» Slenderman Minecraft Role-play server
» How to set up a Minecraft LAN server with 1.3

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
www.shkupi-hackers.com :: eBooKs TuturiaLe-
Jump to: