ShKuPi
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log inLog in  

Share | 
 

 Njė milion viruse kompjuterike nė qarkullim

Go down 
AuthorMessage
fRoD
Administrator
avatar

Number of posts : 87
Age : 23
VenDi : shkup
Registration date : 2008-03-28

PostSubject: Njė milion viruse kompjuterike nė qarkullim   Mon Apr 14, 2008 6:33 am

Njė milion viruse kompjuterike nė qarkullim
Numri i viruseve, krimbave, trojanėve dhe formave tjera tė sulmuesve kompjuterikė ka kaluar kufirin prej njė milion sish, njoftojnė nga Symantec. Siē edhe ėshtė pritur, masa mė e madhe e sulmeve drejtohen kah kompjuterėt me sistemet operative tė Windowsit.
Kjo arritje “e rėndėsishme” ėshtė publikuar brenda raportit gjysmėvjeēar tė Symantec me emrin Internet Security Threat Report. Brenda raportit tė pėrmendur qėndron edhe e dhėna brengosėse se shumica e sulmuesve dashakeq tė kompjuterit janė krijuar apo hetuar pėr herė tė parė gjatė 12 muajve tė fundit.

Raporti i fundit Internet Security Threat Report mbulon periudhėn kohore gjashtėmujore tė fundit tė vitit 2007, kur nė Symantec kanė detektuar madje 499.811 sulme tė reja, qė sipas tė dhėnave tė tyre ėshtė rritje prej 136 pėr qind nė krahasim me gjashtė muajt e parė tė njėjtit vit.

Gjatė tėrė vitit 2007 nė Symantec kanė detektuar diē mė shumė se 700.000 sulme tė reja kompjuterike me tė cilėn gjė, numri i pėrgjithshėm i viruseve, krimbave dhe trojanėve tė cilėt detektohen nga softuerėt kundėr viruseve nga Symantec ėshtė ngritur nė shifrėn prej 1.122.311.
Back to top Go down
View user profile http://www.sh-crew.com
 
Njė milion viruse kompjuterike nė qarkullim
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
www.shkupi-hackers.com :: Lajme te portalit ( Teknologjija, shkenca dhe Website)-
Jump to: