ShKuPi
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log inLog in  

Share | 
 

 Ramsh HaradinaJ

Go down 
AuthorMessage
fRoD
Administrator
avatar

Number of posts : 87
Age : 23
VenDi : shkup
Registration date : 2008-03-28

PostSubject: Ramsh HaradinaJ   Fri Apr 04, 2008 1:27 pm

e X o !!!!Vendimi per ish kreun e qeverise se Kosoves vjen 3 vjet pasi gjykata nderkombetare per krime lufte ne Hage ngriti akuzen per krime kunder njerezimit ndaj ish komandantit te UCK dhe dy shokeve te tij Idriz Balaj dhe Lahi Brahimaj. Gjykata e Hages ka shpallur tė pafajshėm edhe Idriz Balajn , ndersa ka denuar me 6 vjet burg Lahi Brahimajn

--------

Gjykata nderkombetare per krime lufte ne Hage shpall te pafajshem ish kryeministrin e Kosoves Ramush Haradinaj. Ai eshte liruar nga akuzat e ngritura ndaj tij rreth 3 vjet me pare per tortura, vrasje, perdhunim dhe deportim gjate luftes se vitit ‘98- ’99. Gjykata ka urdhėruar lirimin e menjėhershėm te Haradinajt pas pėrfundimit tė formaliteteve tė nevojshme.

I pafajshem u shpall pėr akuzat e Prokurorisė sė Hagės edhe I akuzuari tjeter per krime kunder njerezit Haradin Bala, ndersa i akuzuari i trete Lahi Brahimaj u denua me gjashtė vjet burg per akuzen e keqtrajtimit dhe tortures. procesi gjyqėsor ndaj zotit Haradinaj dhe dy te tjereve ka nisur ne 5 mars 2007 dhe ka pėrfunduar mė 23 janar tė vitit 2008.

Vendimi ėshtė pritur me interesim tė jashtėzakonshėm nė Kosovė. Nderkaq gjatė ditės, presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, ka shprehur besimin e tij nė pafajėsinė e Haradinaj, duke e ēmuar “procesin, rolin bashkėpunues, qė e ka pasur vetė zoti Haradinaj nė kėtė periudhė”.
__________________
Back to top Go down
View user profile http://www.sh-crew.com
 
Ramsh HaradinaJ
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
www.shkupi-hackers.com :: Lajme te portalit ( Teknologjija, shkenca dhe Website)-
Jump to: