ShKuPi
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log inLog in  

Share | 
 

 Tatuazh Telefon

Go down 
AuthorMessage
fRoD
Administrator
avatar

Number of posts : 87
Age : 23
VenDi : shkup
Registration date : 2008-03-28

PostSubject: Tatuazh Telefon   Fri Apr 04, 2008 1:18 pm

Tatuazhi elektronik tingėllon pak si tepėr ngjethės, posaēėrisht kur dėgjoni se integrohet nėn lėkurė dhe pėr mbushje pėrdorė gjakun. Megjithatė, kjo ėshtė njė pajisje interesante e cila me anė tė Blutooth-it komunikon me pajisjet tjera.Ky koncept ėshtė menduar nga Jim Mielke. Ekrani punon nė atė mėnyrė qė ndryshon ngjyrėn e pikselave tė tatuara me bojė tė menēur nėpėrmjet njė mbushėsi nėn lėkurė. Mund tė luaj rolin e telefonit celular apo pajisjes touchscreen pėr futje tė dhėnave. Sigurisht mundėsia mė ngjethėse ėshtė ajo e pranimit tė video-thirrjes nėpėrmjet pajisjes.
Pajisja ėshtė punuar nga silikoni, dhe futet nėn lėkurė, e mbėshtjellė nė njė gyp tė vockėl, i cili mė pastaj shpalohet mes lėkurės e muskujve. Nėpėrmjet prerjes pėr vendosjen e pajisjes vendosen edhe dy gypa tė cilėt lidhen me arterien dhe venėn, pėr tė mundėsuar qarkullimin e gjakut nėpėr baterinė e madhėsisė sė njė monedhe e cila e kthen glukozėn dhe oksigjenin nė rrymė.

Pajisja do tė mund tė ishte shumė e dobishme pėr diabetikėt, sepse do tė mund tė pėrshtatej pėr pėrcjelljen e vazhdueshme tė nivelit tė sheqerit nė gjak.

Tatuazha elektronike tani pėr tani ėshtė vetėm nė koncept, dhe nuk bėhet fjalė pėr prodhimin e saj. Ajo ėshtė paraqitur nė kuadėr tė garės Greener Gadgets Design Competition.
Back to top Go down
View user profile http://www.sh-crew.com
 
Tatuazh Telefon
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
www.shkupi-hackers.com :: Lajme te portalit ( Teknologjija, shkenca dhe Website)-
Jump to: