ShKuPi
 
HomeHome  PortalPortal  CalendarCalendar  FAQFAQ  SearchSearch  MemberlistMemberlist  UsergroupsUsergroups  RegisterRegister  Log inLog in  

Share | 
 

 Rjet ne ajR !!!

Go down 
AuthorMessage
fRoD
Administrator
avatar

Number of posts : 87
Age : 23
VenDi : shkup
Registration date : 2008-03-28

PostSubject: Rjet ne ajR !!!   Fri Apr 04, 2008 1:18 pm

Google shiqon mundesine se si te krijoj nje rrjet pa tela i cili do te mund te transmetohet nepermjet disa ballonave te cilet do te rrijn ne ajr dhe do te shperndajne vale mbare boten shkruan magazini amerikan Wall Street Journal. Si mbas magazinit google do te nenshkruaj nje kontrate me kompanine Space Data e cila eshte per momentin me e persosura me kesi lloj te teknologjise.

Detajet per at se si google do te implementoj kete teknologji nuk jane te leshuara ende por deri tani kompania Space Data ka lansuar dikund rreth 10 ballona te cilet futen ne madhesi prej 32 kilometra ne statosferen dhe prej atje kane pamje me qindra kilometra katror. Nje ballon me sinjalin e vet perfshin force rreth dikund 40 antena standarde per komunikim.

Tani per tani kete teknologji te Space Data's e perdorin disa kompani te medhaja amerikane te cilet jane te lidhura me telekomunikacion dhe kompania te naftes, mos harojme se edhe vet amerika si shtet.
Back to top Go down
View user profile http://www.sh-crew.com
 
Rjet ne ajR !!!
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
www.shkupi-hackers.com :: Lajme te portalit ( Teknologjija, shkenca dhe Website)-
Jump to: